به سایت مرکز تحقیقات اختلالات اسکلتی و عضلانی خوش آمدید.

previous pauseresume next

سخنرانی جناب آقای دکتر فرقانی به مناسبت هفته پژوهش: دانش توانبخشی نمادی از فناوری است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر سعید فرقانی هیئت علمی مرکز تحقیقات اختلالات اسکلتی و عضلانی در روز ۳۰ آذر ماه در جشنواری هفته پژوهش دانشکده توانبخشی به ایراد سخنرانی با موضوع " سیستم خلاق فناوری به وجود می آورد" پرداختند.

 

ایشان با اشاره به تعریف فناوری گفت: فناوری در واقع کاربرد علمی دانش برای رفع مشکلات و در کل آمیزش هنر و مهارت است. وقتی صحبت از فناوری می شود همه فکرها به سمت فناوری اطلاعات، فناوری تجهیزات و... می رود. درحالیکه به عنوان مثال رشته های توانبخشی دقیقا کاربرد علم در عمل و بنابراین فناورمحور می باشند. وی با بیان اینکه دانشگاه ها به سه نسل تقسیم می‌شوند اظهارکرد:نسل اول دانشگاه های آموزش محور، نسل دوم پژوهش محورو نسل سوم فناور محور هستند.تکنولوژی به همراه فناوری می آید.درواقع تکنولوژی دانش و مهارت ساخت ابزارها است.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم توانبخشی با اشاره به اینکه پژوهشی که منافع مردم در آن نباشد، کاربردی محسوب نمی شود تصریح کرد :باید میان دانشگاه و صنعت و همچنین دانشگاه با جامعه ارتباط به وجود آید. در دنیای امروز تنها تولید دانش و انتشار مقاله مهم نیست بلکه اثری که دانش تولیدی در جامعه گذاشته است اهمیت اصلی را دارد.

در ادامه دکتر فرقانی با بیان اینکه یکی از مشکلات در عرصه فناوری شناخت ناکافی نیاز های جامعه است خاطر نشان کرد: باید مشکلات شناخته شود و برای شناخت نیز باید به سراغ کسانی که خدمات را دریافت می کنند رفت و از آنان نیاز هایشان سوال شود.

وی با اشاره به کمرنگ بودن خدمات توانبخشی درطرح تحول سلامت وزارت بهداشت گفت: این در واقع به معنای آن است که معلولان که باید از خدمات توانبخشی در قالب این طرح استفاده کنند دیده نشده اند و در عین حال دانشکده علوم توانبخشی نیز نتوانسته اثبات کند که فعالیت هایش در جهت رفع مشکلات مردم است .

ایشان با اشاره به اینکه اقتصاد دانش بنیان یعنی اقتصاد مبتنی بر فناوری تصریح کرد:از کارهایی که درکشور چین بسیار استفاده می کنداما درایران به کارگرفته نمی شودمهندسی معکوس است که عمده محصولات فیزیکی چین با مهندسی معکوس درست می شوند.

دکتر فرقانی با بیان اینکه در حال حاضر برنامه خاصی برای حرکت به سمت فناوری وجود ندارد گفت: باید به خود باوری برسیم و به دنبال اجناس خارجی نباشیم. باید به تولیدات داخلی اهمیت داده شود و حداقل از مهندسی معکوس به روش درست و علمی استفاده کنیم .

عضو هیئت علمی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه برای آموزش فناوری در سالهای اخیر آموزش از دوران راهنمایی شروع می شود اظهار کرد: تا زمانی که نتوانیم فناور تربیت کنیم باید وارد کننده فناوری، تکنیک ومحصول باشیم. باید در دانشگاه نیز زمینه رشد خلاقیت و علاقه به فناوری در دانشجویان تقویت شود.

وی با بیان اینکه تدوین استاندارد یک فناوری است اظهار کرد: استانداردها مجموعه کاربردی از راه حل های بالینی یک بیماری یا مشکل بر اساس دانش مبتنی بر شواهد است و می تواند محصول یک پایان نامه باشد. در ایران باید به استانداردهای بومی اهمیت داده شود که درمان را برای افرادی با ویژگی های مردم این سرزمین ارائه می دهند.

دکتر زهرا سادات رضائیان معاون پژوهشی و فناوری دانشکده علوم توانبخشی با بیان اینکه طرحی در شوراهای پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه مطرح شده اظهار کرد: این طرح مبنی بر آن است که دانشجویان برای فارغ التحصیل شدن الزاما نیاز به مقاله ندارند اما در حال حاضر دانشجویان برای فارغ التحصیل شدن نیاز به چاپ مقاله دارند. در این طرح با معادل سازی محصولات فناورانه پایان نامه‌های دانشجویی با سطوح مختلف نمایه‌های مربوط به چاپ مقالات دانشجویان می‌توانند بجای چاپ مقاله با یک محصول فناورانه فارغ التحصیل شوند البته این طرح هنوز به تصویب نهایی نرسیده است و فعلا قابل اجرا نیست. محصولات فناورانه دامنه وسیعی دارند که از تولید تجهیزات و نرم افزار ها تا تنظیم گاید لاین یا تغییر پروتکل درمانی را در بر می‌گیرد و روش‌ها ی ارزیابی خاصی نیز متناسب با نوع محصول پیش بینی شده است. دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به این سمت در حرکت است و در جلسه با مدیر دفتر فناوری وزارت بهداشت نیز این رویکرد دانشگاه مورد تشویق قرار گرفته است.

وی افزود: در دانشکده علوم توانبخشی از زمانیکه مجموعه مراکز تحقیقاتی این دانشکده شکل گرفته است بر کاربردی بودن نتایج پژوهش‌ها و تشویق پژوهشگران به سوی انجام پروژه های هدفمند کاربردی بیشتر تاکید شده است. پژوهش کاربردی یعنی پژوهشی که براساس نیاز جامعه طراحی و اجرا شده باشد و نتیجه آن بر وضعیت فعلی می تواند اثر بگذارد. در برخی از پژوهش ها این تأثیر واضح و مستقیم است به عنوان مثال وقتی میزان موفقیت دو روش درمانی را مقایسه می کنید و با روش علمی برتری یکی را بردیگری نشان می دهید و آن را برای کاربرد در بالین توصیه می کنید. در برخی موارد این تأثیر و ارتباط غیرمستقیم و تاحدودی مخفی تر است به عنوان مثال شما در قالب یک سلسله مطالعه شیوع یک مشکل خاص را مشخص می کنید و یا تغییرات عملکرد افراد مبتلا را اندازه گیری می کنید تا در تحقیقات بعدی مشخص کنید چه درمانی می تواند این تغییرات را تا حد امکان بهبود بخشید. این گروه از پژوهش ها به خودی خود شاید چندان برای مردم در سطح جامعه کاربرد نداشته باشند ولی برای متخصصان اطلاعاتی را فراهم می کنند که در خدمت رسانی به مردم به ایشان کمک می کند یا به فناوران ایده طراحی سیستم های جدید اندازه گیری و یا ارتقای قابلیت های سیستم های وجود را در تشخیص و ارزیابی می دهد.

ابراهیم صادقی معاون پژوهشی مجموعه مراکز تحقیقاتی دانشکده علوم توانبخشی در پاسخ به اینکه آیا تحقیقات و چاپ مقالات نیز نوعی فناوری است گفت: نباید مرزی میان پژوهش وفناوری درنظر گرفت، پژوهش دانش تولید می کند و پایه فناوری دانش است. در واقع بدون دانش نمیتوان ادعای فناوری داشت.

وی با اشاره به اینکه نباید به این فکر کرد که باید فناوری الزاما تولید محصولات با تکنولوژی سطح بالا میباشد اضافه کرد: می توان گفت پژوهش یک سرمایه گذاری پایدار است واگر امروز هزینه‌ای برای پژوهش انجام میشود از هزینه های بزرگتر در سطح کلان پیشگیری میکند؛ البته کاربردی بودن یک پژوهش بر اساس نیازهای جامعه در سطوح مختلف اینجا اهمیت می‌یابد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشکده علوم توانبخشی با تأیید اینکه فناوری مولود پژوهش است تصریح کرد: اگر فردی می خواهد به مراحل بالای فناوری برسد باید تحقیقات سازمان یافته و هدفمند در یک مسیر تعریف شده انجام دهد؛ اطلاعات پراکنده به فرد ایده نمی دهد، باید برنامه ریزی صورت گیرد و حاشیه ها حذف شود. تحقیقات منسجم درطی چند سال می تواند فرد را بسوی تفکر اصلاح گر سوق دهد یعنی فرد در زمینه خاص خود صاحب نظر است و میتواند مشکلات موجود را بهتر تحلیل نماید و راه حل برای آنها ارائه دهد.تا منجر به تولید محصول شود.

زهرا سادات رضاییان با بیان اینکه تحقیقات منسجم ذاتا محقق را به یک آموزش دهنده خوب در زمینه تخصصی خود تبدیل می کند اظهار کرد: یک محقق باید بداند ایده و نتایج تحقیقات خود را چگونه ارائه دهد تا مورد توجه و در نهایت حمایت صنایع قرار گیرد.

در ادامه این نشست نوید نجاتبخش به ارائه توضیحاتی به تاریخچه فعالیت شرکت خود پرداخت و محصولات شرکت را به صورت اجمالی معرفی نمود. وی رمز اصلی موفقیت در شرکت خود را جلوگیری از اتلاف وقت و سرمایه و تعریف دقیق هدف اصلی در هر پروژه عنوان کرد و گفت: در بسیاری از محصولات این شرکت، مطالعات ابتدایی توجیه اقتصادی فعالیت و تولید در آن زمینه را رد می کردند ولی ما در قالب یک تیم همدل و منسجم همیشه تلاش کرده ایم به مسایل به روشی ساده نگاه کنیم و دنبال راه حل های عملیاتی و قابل اجرا باشیم. شاید از لحاظ اصول علمی انجام یک پروژه با یک روش خاص ایده آل باشد و حتی محصول آن در سطح دنیا یک نوآوری محسوب شود ولی در شرکت ما هدف اصلی پاسخ به نیاز موجود با استفاده از منابع موجود است. ما دنبال بهترین راه حل ها نیستیم بلکه به عملیاتی بودن و کارآیی روش هایی که اتخاذ می کنیم اهمیت می دهیم

وی در ادامه با اشاره به اینکه علی رغم نوآوری های قابل ملاحظه، تاکنون هیچ یک از محصولات شرکت ثبت اختراع نشده اند اضافه کرد اگر شرکت دیگری می خواهد محصول مارا تولید کند و به رقیب ما تبدیل شود خود به خود به ما انگیزه کار و تلاش در مسیر پیشرفت و خلاقیت بیشتر می دهد و این مسأله به خودی خود انگیزه فعالیت را بالاتر می برد.

 

ایشان با تأکید براینکه مهمترین عاملی که انسان را عقب نگه می دارد ترس اوست گفت: لازم است شرایط جامعه خود از لحاظ نیازها، منابع و امکانات موجود را بسنجیم و بر توان خود تکیه کنیم. قرار نیست ایده و طرح ما مورد تحسین همگان باشد و احتمال اینکه یک ایده از ابتدا مورد توجه و حمایت کامل مادی و معنوی قرار گیرد در همه جوامع بسیار ضعیف است. فرد موفق با پشتکار و تکیه بر داشته های خود مسیر پیشرفت و ترقی خود و تیم همکار با خود را به آرامی باز می کند و منتظر معجزه نمی ماند.

 
 
 

ارتباط با ما

 

خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، دانشکده توانبخشی، مرکز تحقیقات اختلالات اسکلتی و عضلانی

تلفن: ۳۷۹۲۵۲۲۹-۰۳۱

فاکس: ۳۶۶۸۷۲۷۰-۰۳۱

ایمیل: muigaitlab@gmail.com